تبلیغات
 • کد نمایش افراد آنلاین
 • .:: روستای پیروز -پری::. - جاذبه های تاریخی و گردشگری
  لطفا در بخش نظرات ،نظر و انتقاد خودتان را مطرح فرمائید
  حدیث موضوعی

  مرتبه
  تاریخ : پنجشنبه 15 مرداد 1394

  .:: جاذبه های تاریخی و گردشگری ::.


  تاریخی :  کلیپ تصویری و عکس در ادامه مطلب ...

  • تپه پری (قلعه بلنده) .  
  • حمام قدیمی . 

  مذهبی:  مطالب بیشتر به زودی ...

  • امامزده دو خواهران .


  تفریحی:  مطالب بیشتر به زودی ...

  • رستوران پری  
  • قهوه خانه

  طبیعی : مطالب بیشتر به زودی ...

  • قنات قدیمی
  • رودخانه خروشان  
  • باغهای انبوه.
  • طبیعت جذاب


  «« قلعه پری (قلعه بلنده) »»

  آشنایی با قلعه پری 
  (قلعه بلنده) 

  قبر مادر كریم‌خان زند در بررسی وشناسایی‌های باستان‌شناسان در تپه پری واقع در روستای پیروز (پری) از توابع شهرستان ملایر یافته شده است.

  "جواد باباپیری"، سرپرست تیم كاوش در تپه پری در سال 84  گفت: «  سنگ قبر مادر كریم‌خان زند پس از كشف توسط اهالی روستا به حمام انتقال داده‌ شده و با توجه به حساسیتی كه اهالی به كریم‌خان زند داشتند، محافظت از آن را خود به عهده گرفته و معمولا سنگ قبر را به هركس نشان نمی‌دادند.»


  تپه‌پری محل تولد كریم‌خان زند ‚ سرسلسله خاندان زند ، یكی از طوایف لر بختیاری است كه خود را وكیل الرعایا می خواند. وی یكی از افراد نامدار ارتش نادرشاه بود كه پس از پایان سلسله افشاریه، به حكومت رسید و سلسله زندیه را بنیان نهاد.

  به گفته باباپیری سنگ قبر از جنس سنگ آذرین و ساختار آن مستطیل شكل است. 

  در كل در تپه پری 150 قبر شناسایی و مطالعه اولیه شده که روی قبور زنان زندیه معمولا نقش مهر و تسبیح، شانه دوطرفه، آئینه و جانماز حك و روی قبور مردان مهر و تسبیح، قلیان، خنجر، تفنگ برنو و گاهی اسب نقش شده‌است.

   باباپیری افزود: « بالای قبر خان‌ها و بزرگان ایل یك سنگ ایستاده قرار می‌گرفت. روی این سنگ معمولا صحنه‌های آوردن قلیان و چای برای خان یا بزرگ ایل به تصویر كشیده‌ شده ‌است.»


  وی افزود:‌« همچنین بررسی‌ها روی سیستم آبرسانی قلعه زندیه كشف شده در تپه پری نشان دهنده شباهت سیستم آبرسانی در این قلعه با حمام فین‌كاشان است. در این سیستم، لوله‌های سفالی به صورت مارپیچ از رودخانه به طرف قلعه كشیده شده‌اند تا بتوان آب را با فشار به داخل بنا رساند.»

  كشف 2 قطعه لوله سفالی یا تن‌پوشه كه حدود 45 سانتی متر طول و 15 سانتی متر قطر دارد ، باستان شناسان را متوجه سیستم آبرسانی محوطه تپه پری كرد. 
  لوله های سفالی كشف شده مربوط به دوره زندیه است و اطراف آن با ساروج و نخاله های خشت پخته پوشانده شده است. این لوله‌ها در جبهه‌غربی گمانه‌های زده شده در حاشیه رودخانه پری به دست آمده است.

  مسیر لوله های آبرسانی شناسایی شده و با توجه به آثار به دست آمده مقصد این سیستم آبرسانی قلعه زندیه است. 
  تپه پری محوطه ای باستانی در روستای پری زنگنه  است که برای نخستین بار در سال 1349 كاوش شد .

  بر اساس کاوش های باستان شناسی در سال 1349 قدمت قلعه پری را مربوط به دوره های زندیه، ساسانی و مادها دانسته اند. اما در سال 1384 با کاوشهای مجدد قدمت این قلعه و روستا را عصر قبل از مفرق و آهن تخمین زده اند.

  روستای پری، زادگاه وکیل الرعایا کریم خان زند می باشد. پری به معنی گرداگرد و پیرامون و همچنین نام دختر کریم خان زند بوده است. روستای پری علاوه بر قلعه بلنده، دارای 5 قلعه دیگر هم می باشد.

  قلعه باستانی و تاریخی پری در مرکز روستا واقع شده است. بنای اولیه آن به قرن چهارم قبل از میلاد نسبت داده می‏شود. بر فراز خرابه‏های این قلعه، قلعة منسوب به کریم‏خان زند قرار دارد که محل تجمع و سازماندهی لشکریانش بوده است.

  در اطراف و داخل رودخانه تعداد شش تپة باستانی وجود دارد که در آن‏ها سفالینه و سکه‏های قدیمی پیدا شده است. قدمت این تپه‏ها به دوران ماد می‏رسد.

  خرابه‏های حمام قدیمی و امامزاده دو خواهران از دیگر آثار این روستاست در اطراف و داخل رودخانه تعداد شش تپة باستانی وجود دارد که در آن‏ها سفالینه و سکه‏های قدیمی پیدا شده است. قدمت این تپه‏ها به دوران ماد می‏رسد.  

  کلیپ تصویری قلعه باستانی پری -روستای پیروز (پری)

  Based on archaeological exploration in the year 1970 on the fairy castle, dating return to the Sassanid period related to the Medes, and Zand. But in 2005, with excavations dating again this evening before the Castle and village Mafraq Governorate and iron are estimated. The fairy village is the birthplace of Al-ra'aya lawyer Karim Khan Zand. Perry means grdagard and DS, as well as the name of the daughter of Karim Khan Zand.The village of Perry has 5 other Castle Longstocking, Barkla

  «« حمام پری (حمام کریمخانی) »»

  حمام پری معروف یه حمام کریمخانی مربوط به دوره زندیه از جمله بناهایی است که توسط کریم خان زند بنا شده است تمام مصالح مصرف شده در این حمام با ملات ساده کار شده است این حمام زیر زمین احداث شده و سطح آن هم کف با سطح زمین است روشنایهای این حمام دارای 5 نور گیر قدیمی است بازسازی این حمام قدیمی در 130 سال قبل انجام شده و سنگ قدیمی آن در میراث فرهگی شهرستان ملایر نگهداری می شود 

  کلیپ تصویری حمام کریمخانی پری -روستای پیروز (پری)


  Perry Village, was birthplace, of karim khan zand . Pari means around, and the Name of , Karim Khan Zand”s daughter. The bathroom, underground construction. And the level of the floor is level with the ground. Lighting the bathroom, has 5 Old skylight, At 130 years ago, rebuilt the old bathroom. And old ston, Kept,in Cultural Heritage, Malayer. This village is in a mountainous area, good climate,and is very nice too
  کریم خان فرزند ایناق خان، رییس ایل زند بود که در روستای پیروز (پری) از بخشهای ملایر زندگی می کردند در میان فرزندان ایناق خان، کریم خان، مردی شمشیر زن، دلیر، خردمند و دانا شناخته شده بود و او را «توشمال» به معنی بزرگتر و کدخدا می نامیدند.

  در دوران صفویه و افشار گاهگاهی به عثمانیها و زمانی به افغانها می تاختند و دارائی آنها را به یغما می بردند و با این کار بر آن بودند که دشمنان را از ایران برهانند.  در این راستا دکتر نوائی می نویسد: «این طایفه به هیچ قدرتی سر فرود نیاورد، نه خراجگزار افاغنه شد، نه خدمتگزار عثمانیان، بلکه با روش جنگ و گریز به اصطلاح آن زمان «قزاقی» دائماً مزاحم اردوی عثمانیها بودند.»

  ایل زند در زمان نادر شاه

   این ایل در زمان نادر شاه به خراسان کوچ داده شد و در «دره گز» جایگزین شدند. نادر شاه تنی چند از دلاوران ایل که کریم خان یکی از آنها بود به سپاهیان خود افزود. کریم خان از خود دلیری و دلاوری نشان داد و یکی از سرداران سپاه نادر شد.

  ایل زند  بعد از مرگ نادر شاه

  پس از کشته شدن نادر، برگ نوینی در تاریخ زندگی ایل زند باز شد و آنها از تبعید گاه خود به دیار کهن «پری» بازگشتند.کریم خان پس از جنگ و ستیز با رقیبان خود که بیشتر از سران بختیاری بودند، در سال 1179 هجری برابر با 1759 وارد شیراز شد، آنجا را پایتخت قرار داد و به شاهی رسید.او تا پایان زندگیش هرگز نام شاه و سلطان را نپذیرفت و خود را وکیل الرعایا خواند زیرا به این باور بود که وکیل مردم ایران است.  پناهی سمنانی، در کتاب آغا محمد خان قاجار، «  به راستی عنوان جالبی بود. نه پیش از او کسی از این عنوان پرشکوه استفاده کرده بود نه پس از او. پس پاسخ را در شخصیت و مشرب خود او باید جستجو کرد. این عنوانی بود که او از سر عقل و درایت به آن قناعت ورزیده بود.»

  سیاست داخلی کریم خان

  او نخستین ایرانی پس از ترُک و مغول بود که در سراسر ایران فرمانروائی کرد. خان پاک دل و بی پیرایه زند، توانست آرامشی را که آن زمانها مردم ایران آرزومند آن بودند، برایشان به ارمغان آورد. مردم توانستند پس از مدتها جنگ و تنگدستی و بیماری که در دوران نادر شاه و جانشینان او ایران را فرا گرفته بود، در آسایش، با نشاط و شادی زندگی کنند. کریم خان 14 سال پایان عمر را چنان پی ریزی کرد که خود و مردم ایران آسوده و شاد بودند.

   کریم خان فردی بی سواد اما هوشمند و با تدبیر بود و به آرامش و رفاه مردم اهمیت می‌‌داد و به دانشمندان ارج میگذاشت. وی کارخانه‌های چینی سازی و شیشه گری در ایران احداث کرد. صنایع و بازرگانی در دوره وی رونق فراوان یافت.

   سیاست خارجی کریم خان زند 

   تنها کشورگشایی دوران فرمانروایی اش گشودن شهر بصره و ستاندن این شهر از عثمانیان بود که البته آن هم رویه بازرگانی و اقتصادی داشت. در زمان او بندر بوشهر مرکز تجارت و داد و ستد شد.

  کریم خان از انگلیسی‌ها دل خوشی نداشت و همیشه میگفت که انگلیسی‌ها می‌‌خواهند ایران را مانند هند کنند بنابراین با دیگر کشورهای اروپایی نظیر فرانسه و هلند به امور بازرگانی می‌‌پرداخت.

  با این همه انگلیسی‌ها از هر دری که رانده می‌‌شدند از در دیگری می‌‌آمدند. دوران پادشاهی کریم خان آغاز دوران استعمار کشورهای آسیا و افریقا بود و برخی کشورهای اروپایی نظیر انگلستان و فرانسه تلاش بسیاری برای جلب توجه کریم خان و غارت ثروت‌های ملی ایران به کار بردند.(منبع: جامعه‌شناسی نخبه کشی اثر علی رضا قلی والا)

  مرگ کریم خان زند

  کریم خان در ۱۱۹۳ هجری قمری درگذشت. فرزندان او هفت تن بودند.چهار پسر و سه دختر پس از مرگش بزرگ‌ترین پسرش ابوالفتح خان به فرمانروایی رسید.پس از پیروزی آقا محمدخان قاجار، دستور داد تا جسد را از آنجا به تهران انتقال دهند و زیر پایه تختش دفن نمایند.در زمان سلطنت رضاشاه استخوان های آن پادشاه عادل را جمع آوری كرده به عتبات فرستادند.

  کریم خان زند بر روی تمبر پستی در دوران رضاخان

   ایل زند پیرو آیین تشیع

  ایل زند پیرو آئین تشیع بودند.کریم خان نیز مردی متدین و مقید به آداب و رسوم مذهبی بود و حتی به تقلید از پادشاهان صفوی در ایام محرم به برگزاری مراسم عزاداری می پرداخت.خاصه آنکه معروف است تعزیه داری و نوحه خوانی ماه محرم به شیوه ای که در عصر قاجار اوج گرفت به زمان کریم خان مربوط می شود.(تاریخ تحولات سیاسی ایران در دوره های افشاریه و زندیه- دکتر رضاشعبانی-انتشارات سمت)

  کریم خان زند شبیه ترین فرمانروا به کورش

  کریم خان مردی شادمان‌روی، شوخ، و بزم‌دوست بود. در سواری و جنگ‌آوری بسیار دلاور و چیره‌دست بود. ساده، نیک‌اندیش و دادگر بود و تا جایی که شدنی بود از سخت‌گیری دوری می‌جویید.

  در هزینه‌ها روش بهینه را به‌کار برده و ساده‌پوشی پیشه کرده و چیت ناصرخانی که از بروجرد برایش می‌آوردند می‌پوشید و گه‌گاه در صورت نیاز بر آرنج‌اش وصله می‌زد.

  به دانشمندان و دانش‌جویان احترام می‌گذاشت و در کار دین پی‌ورزی و تعصب نداشت و به خرافات همه‌گیر، بی‌باوری و بی‌اعتقادی نشان می داد.

   این رفتارهای نیک، بخشش‌ها، ساختن دوست از میان دشمنان، احترام به باورهای دینی و دوری جستن از سخت‌گیری مذهبی، دوران جوانی سخت و دلاوری‌های جنگی فراوان باعث می‎شود میان کریم خان زند وکورش بزرگ همسانی‌ها و هماهنگی‌هایی ببینیم که تنها ویژه‌ی این دو شخص است (کورش محسنی-سلسله مقالات پژوهشی پیرامون تاریخ ایران/آریا پارس)

  جایگاه زنان در حکومت کریم خان زند

  زن در زندگی کریم خان جایگاه ویژه داشت. داور پاک دل، خوب می دانست که اگر به نیمی از جمعیت کشورش ارج ننهد و آزادی نسبی آنان را در اجتماع در نظر نگیرد، همانند گذشته با ترفند های سیاسی زنان در فروپاشی جامعه و دودمان او اثر خواهد کرد. بدین روی حتی رقیبان او که در جنگها ،سران لشگر و خانواده آنها را به اسارت می گرفتند،حق بی حرمتی و تجاوز به زنان زند نداشتند زیرا در غیر اینصورت به پاداش سخت و بی رحمانه کریم خان دچار می شدند.


  طبقه بندی: جاذبه های پری، 
  نظر سنجی
  آیا از عملکرد مدیران و موقعیت شهر زنگنه راضی هستید ؟  امکانات سایت
  پیوند های روزانه
  تبادل بنر
  رهبری

  ریاست جمهوری

  رجانیوز

  دانشنامه قرانی